Superwomen, czyli kobiety, które pokonały raka piersi

21 stycznia 2020 Porady 0

Zdiagnozowanie raka brzmi jak wyrok. Wiele kobiet, słysząc taką diagnozę, załamuje się pod wpływem strachu i niepewności o jutro. Nikogo to nie dziwi – tym bardziej mnie. Jednak warto zauważyć, że ten wyrok nie musi być śmiertelny. I istnieją kobiety, które tego dowiodły.

Pokonać raka piersi

Najtrudniejszą rzeczą po usłyszeniu takiej diagnozy jest utrzymanie pogody ducha i wiary w to, że wszystko będzie dobrze. Słyszymy o ciężkim przebiegu choroby, o śmiertelności i powikłaniach i zaczynamy się bać – to całkowicie naturalne. Jest jednak ta rzecz, o której mówi się za mało moim zdaniem, którą należy cały czas podkreślać – są kobiety, które z rakiem wygrały. Od celebrytek przez gwiazdy sportu aż po (nie)zwykłe, przeciętne kobiety, które mijamy na ulicy. To są wojowniczki, superwomen, które się nie dały, mimo, że sytuacja nie zawsze była sprzyjająca.

Z nowotworem na ring

Najłatwiej jest wskazać osoby publiczne, które pokonały potwora, ze względu na to, że większość osób je kojarzy. Do tych najbardziej znanych należą:

  • Irena Santor – damy polskiego śpiewu nie muszę chyba przedstawiać. W 2000 roku zdiagnozowano u niej raka piersi, ale nie poddała się i szybko pokonała złośliwy nowotwór. Dziś nadal angażuje się w akcje profilaktyczne przeciwko rakowi.
  • Kylie Minogue – kolejne wielkie nazwisko na liście. Z powodu diagnozy była zmuszona przerwać trasę koncertową, ale wróciła zwycięsko, silniejsza niż przedtem. Jest obecnie jedną z ikon profilaktyki leczenia raka piersi.
  • Brigitte Bardot – wyobrażam sobie, jaki musiał być to cios dla kobiety uznawanej za symbol seksu. Nowotwór zaatakował piersi, symbol kobiecości, co mogło wpłynąć na jej samoocenę i samopoczucie. Co prawda, rak uderzył już po zakończeniu przez nią kariery, mimo to diagnoza musiała być bolesna. To jednak nie powstrzymało jej przed pokazaniem, jak kobiety radzą sobie z taką sytuacją! 
  • Cynthia Nixon – znana z serialu “Seks w wielkim mieście” aktorka również padła ofiarą złośliwego nowotworu. To, co sprawiło, że jej przypadek zapadł mi w pamięć to to, że przez jakiś czas ukrywała ten fakt przed światem i swoimi fanami. Ruszyło mnie to o tyle, że to naoczny przykład na to, jak wielkim ciosem potrafi być taka diagnoza. Początkową reakcją  Cynthii było ukrycie siebie, ukrycie choroby, zaprzeczenie jej istnieniu, ale kiedy wreszcie się otworzyła, wygrała nierówną walkę.

Otwarcie o walce z rakiem mówią nie tylko kobiety, które z nim wygrały. Pod koniec 2018 roku, w październiku, który jest miesiącem walki z nowotworem, jedna z czołowych tenisistek postanowiła poruszyć ten temat. I to w jaki sposób! Serena Williams nagrała filmik na swoje konto na Instagramie, w którym nago śpiewa piosenkę “I touch Myself” zespołu The Divinyls. Jego wokalistka, Chrissy Amphlett, w wieku 53 lat zmarła na raka piersi. Serena swoim filmikiem chciała zachęcić kobiety do samobadania się (więcej o samodzielnym badaniu piersi można przeczytać w moim wpisie „Samobadanie piersi: jak prawidłowo badać swoje piersi”) oraz walki o siebie i swoje zdrowie.

Wiadomość od superwomen

Wszystkie kobiety, które wygrały z rakiem, mówią jedno i prosto: Kobiety, badajcie się! Ich przekaz jest jasny, czytelny i ponadczasowy. Tyle ostrzega się przed nowotworem, a mimo to część pań nie decyduje się na mammografię, mimo, że przeciwdziałanie jest lepsze niż leczenie. A wykrycie raka we wczesnym stadium nieporównywalnie zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dbajcie o siebie! Po więcej wskazówek zapraszam do lektury wpisu „Sposoby na minimalizację ryzyka raka piersi”.

A przede wszystkim, zapraszam na wizytę. Bo choć uważam, że superbohaterki są wspaniałe, potrzebujemy ich zdecydowanie mniej.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.