Sposoby na minimalizację ryzyka raka piersi

30 października 2018 Porady 0

Światowe statystyki jasno pokazują, że nowotwory stanowią coraz poważniejszy problem zdrowotny. Wśród polskich kobiet najczęściej diagnozowaną chorobą nowotworową jest rak piersi – szacuje się, że dopadnie on co czternastą żyjącą obecnie Polkę! Niestety nie każda wyjdzie z pojedynku z tą chorobą zwycięsko. Jak skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi?

Rak piersi zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Nasz kraj nie jest tutaj żadnym wyjątkiem – według najnowszych danych choroba ta zajmuje w Polsce drugie miejsce, jeżeli chodzi o zgony kobiet z powodu nowotworów złośliwych. Co gorsza, zachorowalność na ten rodzaj raka stale rośnie – ma to w głównej mierze związek z wydłużeniem średniego czasu trwania życia oraz zmianami w dzietności kobiet.

Czy istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym na pewno uda się nam uniknąć nowotworu piersi? Krótka odpowiedź: nie. Znane są jednak liczne czynniki ryzyka rozwoju tej choroby. I choć na część z nich nie mamy żadnego wpływu (starszy wiek, rodzinne występowanie raka piersi, nosicielstwo mutacji genowych, wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza), to dużą rolę w zapobieganiu powstawania nowotworu złośliwego piersi odgrywa także właściwy, prozdrowotny tryb życia. Co zrobić, żeby skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej?

Odpowiednia dieta

Niewłaściwa dieta to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka nowotworu złośliwego piersi. Jeżeli wierzyć badaniom, szczególnie groźne dla zdrowia jest spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, bo zawiera ono wielonasycone kwasy tłuszczowe. W profilaktyce raka piersi spore znaczenie odgrywa również błonnik – dlatego dobrym pomysłem jest włączenie do swojego menu produktów zbożowych.

Badania wykazały, że istnieje związek między dużą gęstością tkanki gruczołowej a większym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Dlatego zaleca się spożywanie znacznych ilości produktów sojowych – udowodniono bowiem, że dieta w nie bogata sprawia, iż tkanka gruczołowa ma mniejszą gęstość.

Właściwa masa ciała i ćwiczenia

Kolejnym czynnikiem, który może podwyższać ryzyko wystąpienia raka piersi, jest nieprawidłowa masa ciała. Dlatego warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – systematyczne wykonywanie ćwiczeń pomoże nam utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. Poza tym badania potwierdzają, że nowotwór piersi występuje 30-40% rzadziej u kobiet o wzmożonej aktywności fizycznej. Uwaga: efekt ochronny aktywności fizycznej jest większy u kobiet z prawidłowym BMI. Optymalne wartości dla wskaźnika BMI to 18,5-24,9 kg/m².

Wczesne rodzicielstwo

Późny wiek pierwszego porodu to jeden z czynników ryzyka rozwoju raka piersi. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety decydowały się na pierwsze dziecko przed ukończeniem 26. roku życia. Zdaniem ekspertów nowotwory piersi częściej rozwijają się u kobiet nigdy nie rodzących oraz kobiet o niskiej dzietności.

Szacuje się, że w 2025 roku na chorobę nowotworową piersi zachoruje ponad 21 tysięcy Polek. Nie bądź jedną z nich. Pamiętaj, że najtańszym aspektem profilaktyki pierwotnej jest zmodyfikowanie czynników ryzyka związanych ze stylem życia – właściwa dieta oraz aktywność fizyczna potrafią zdziałać cuda dla naszego zdrowia.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.