Czy dieta wpływa na powstanie raka piersi?

30 sierpnia 2018 Porady 0

Rak piersi jest najczęściej występującym wśród Polek nowotworem złośliwym. Niestety badania pokazują, że aż 55 proc. wszystkich ankietowanych pań nie potrafi określić znaczenia diety w profilaktyce raka piersi! To ogromny problem, bo zdaniem onkologów błędy w odżywianiu są przyczyną około jednej trzeciej przypadków choroby nowotworowej. Jak sposób odżywiania wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi?

Według najnowszych badań Polki nadal nie są świadome tego, jak dieta wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu piesi – aż 17% badanych pań uważa, że sposób odżywiania nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia! Dane te muszą martwić, bo niewłaściwa dieta jest w rzeczywistości jednym z czynników mających związek z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi – pod tym względem nie różni się niczym od uzależnienia od nikotyny, wczesnej miesiączki czy krótkiego okresu karmienia piersią.

Zła dieta a rak piersi

Specjaliści wśród czynników ryzyka wymieniają alkohol, szczególnie ten wysokoprocentowy. Szkodliwe jest zwłaszcza picie alkoholu w okresie postmenopauzalnym (badania nie wykazują podobnej zależności w przypadku kobiet przed menopauzą). Etanol wpływa bowiem niekorzystnie na hormony steroidowe. Zdaniem ekspertów etanol prowadzi do wzrostu ryzyka zachowania na raka piersi na dwa sposoby: poprzez ekspresję genu BRCA1 oraz poprzez zwiększenie aktywności receptorów ER-a.

Innym czynnikiem kancerogennym jest dieta bogata w tłuszcze nasycone. Niestety tylko 34,5% badanych kobiet świadoma jest tego, że duża zawartość tłuszczów zwierzęcych w diecie może prowadzić do rozwoju raka piersi. Dlatego najlepiej wystrzegać się czerwonego mięsa i wysokotłuszczowych produktów mlecznych. Uwaga: nie wszyscy badacze uważają, że tłuszcze nasycone wpływają na ryzyko rozwoju raka piersi, choć są oni raczej w mniejszości. Z 17 przeprowadzonych na ten temat badań kliniczno-kontrolnych, tylko 4 wykazały brak jakiegokolwiek związku.

Wpływ otyłości na raka piersi

Ogromnym ryzykiem jest otyłość – zwłaszcza w wieku postmenopauzalnym i szczególnie ta typu brzusznego. Zwiększa ona nie tylko ryzyko wystąpienia nowotworu, lecz także ryzyko miejscowej wznowy procesu nowotworowego. Wysoka zawartość tłuszczu w organizmie prowadzi również do gorszych rokowań u kobiet chorych na raka piersi. Niestety związek między otyłością a nowotworem piesi nie jest jeszcze dokładnie wyjaśniony, ale według jednej z najpopularniejszych hipotez wynika to z faktu, że komórki tkanki tłuszczowej wydzielają w takiej sytuacji więcej estrogenów.

Czy właściwe odżywianie może zmniejszyć nasze szanse na zachorowanie na raka piersi? Jak najbardziej! Udowodniono, że dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) redukuje ryzyko, podobnie jak wysoki poziom witaminy D* w spożywanych pokarmach. Naturalnie niezależnie od naszego jadłospisu, powinniśmy pamiętać też o regularnej aktywności fizycznej.

* Wpływ witaminy D na obniżenie ryzyka wystąpienia raka piersi potwierdzono jedynie u kobiet przed menopauzą.

Literatura uzupełniająca:

  1. Vitamin D and calcium supplementation reduces cancer risk: results of a randomized trial – The American Journal of Clinical Nutrion [data dostępu 30.08.2018 r.]
  2. Predicting response to endocrine therapy in human breast cancer: a hypothesis – .sciencemag.org [data dostępu 30.08.2018 r.]

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.