Profilaktyczna mastektomia: konieczność czy fanaberia?

27 marca 2019 Porady 0

Co łączy Larę Croft, najsłynniejszą na świecie archeolog i Kelly Bundy z serialu „Świat wg Bundych”? Otóż aktorki, które wcielały się w ich role, zdecydowały poddać się zabiegowi profilaktycznej mastektomii. Czemu podjęły taką decyzję? I na czym właściwie polega mastektomia?

Istnieją pewne sposoby na minimalizację ryzyka raka piersi. Jednym z nich jest profilaktyczna mastektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu zdrowej piersi. Zdecydowanie najsłynniejszą na świecie pacjentką, która poddała się takiej procedurze, jest aktorka Angelina Jolie. Amerykanka w 2013 roku poinformowała świat o swojej podwójnej mastektomii w tekście „My Medical Choice” opublikowanym na łamach „New York Times”. Wpływ na decyzję laureatki Oscara miała na pewno przedwczesna śmierć jej matki – Marcheline Bertrand zmarła z powodu raka jajnika w wieku zaledwie 56 lat.

Jolie nie jest jedyną celebrytką, która ze strachu przed nowotworem zdecydowała się na profilaktyczną amputację obu piersi – podobnie postąpiły też m.in. Christina Applegate czy Sharon Osbourne.

Zalety profilaktycznej mastektomii

Profilaktyczną mastektomię przeprowadza się u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Najczęściej są to nosicielki genu BRCA1 (rzadziej BRCA2) – jak Angelina Jolie. Lekarze szacowali, że w przypadku aktorki ryzyko zachorowania na raka piersi wynosiło 87 procent, a na raka jajników – na 50 procent. Wszystko z powodu obecności zmutowanego genu. Szacuje się, że nosicielkami genu BRCA1 może być nawet ok. 100 tys. Polek.

Czy prewencyjna mastektomia skutecznie zapobiega nowotworom piesi? Jak najbardziej. Badania wykazały, że wykonanie obustronnej profilaktycznej mastektomii u kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi (obciążonych rodzinnie) redukuje ryzyko śmierci z powodu raka piersi o 81-94%! Dzięki amputacji większe szanse na przeżycie mają również kobiety z mutacją BRCA1/BRCA2.

Uwaga: sam fakt posiadania mutacji BRCA1 lub BRCA2 nie oznacza, że w przyszłości na pewno zachorujemy na nowotwór piersi lub jajnika – ryzyko w przypadku każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.

Za profilaktyczną mastektomię zapłaci państwo

W styczniu tego roku minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające prewencyjną mastektomię do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zdaniem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji decyzja ta uzasadniona jest nie tylko klinicznie, lecz również ekonomicznie – profilaktyczne usunięcie i rekonstrukcja piersi jest dużo mniejszym obciążeniem finansowym dla Narodowego Funduszu Zdrowia niż późniejsze leczenie farmakologiczne, radioterapia i leczenie operacyjne pacjentek z nowotworem.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że w ciągu roku z refundowanych zabiegów może skorzystać ok. 500 kobiet z mutacją genu BRCA1/BRCA2. O profilaktyczną mastektomię mogą się również starać osoby z historią nowotworową w najbliższej rodzinie.

Źródła:

Tekst powstał w oparciu o raport w sprawie oceny świadczenia opieki zdrowotnej: profilaktyczna mastektomia u kobiety z grupy bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.