Badanie piersi: mity związane z mammografią

30 maja 2018 Porady 0

Zagadnienia związane z badaniem piersi za pomocą mammografów nadal budzą u pacjentek wiele pytań. Warto na nie odpowiadać, gdyż na temat mammografii powstało wiele szkodliwych mitów, które niestety powstrzymują wiele kobiet przed wykonaniem badań profilaktycznych.

Diagnostyka raka piersi jest niezwykle ważna, gdyż nowotwory złośliwe stanowią główną przyczynę zgonów kobiet do 65. roku życia. Problem w tym, że w naszym kraju profilaktyka, mimo kolejnych akcji uświadamiających, znajduje się nadal na niskim poziomie; kobiety bardzo niechętnie podchodzą do badań mammograficznych, choć wczesne wykrycie nowotworu może uratować ich życie. Poniżej rozprawiam się z kilkoma najpopularniejszymi mitami na temat mammografii.

MIT: tylko kobietom w wieku 50-69 lat przysługuje możliwość wykonania badania mammograficznego w ramach NFZ

Owszem, większość programów dotyczących badań mammograficznych tworzona jest z myślą o kobietach między 50 a 69 rokiem życia, ale z darmowych badań mogą skorzystać również młodsze lub starsze panie – w ich przypadku wymagane jest jednak wcześniejsze skierowanie od lekarza prowadzącego.

MIT: mammografia powoduje nowotwory

Mammografia co prawda wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, ale jego ilość jest na tyle znikoma, że tego typu obawy nie powinny mieć najmniejszego wpływu na decyzje kobiet o słuszności wykonywania badań profilaktycznych.

MIT: regularna mammografia zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu

Mammografia jest jedynie badaniem diagnostycznym, więc niestety nie wpływa na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Pozwala go jednak szybciej wykryć i skuteczniej się z nim rozprawić. Jest to o tyle istotne, że raka piersi najłatwiej się pozbyć we wczesnej fazie, gdy jeszcze nie zaatakował sąsiednich tkanek, np. węzłów chłonnych.

MIT: sama mammografia w zupełności wystarczy

Badania mammograficzne są skuteczne, ale to nie jedyne profilaktyczne badanie piersi, jakie powinny stosować panie. Pierwszym krokiem do wykrycia niebezpiecznych zmian w piersiach jest systematyczne samobadanie. Trzeba jednak pamiętać, że samokontrolę piersi najlepiej wykonywać tego samego dnia miesiąca, np. siódmego. Uzupełniająco powinno wykonywać się również USG piersi. (Tutaj zapoznacie się czym różni się usg od mammografii?)

MIT: implanty piersi uniemożliwiają mammografię

Silikonowe implanty co prawda nieco komplikują mammografię, ale jej nie uniemożliwią. Przed badaniem musimy jednak poinformować lekarza o obecności implantów, gdyż piersi z implantami wymagają innego ułożenia pod aparatem mammograficznym. Jeżeli nadal masz jakieś wątpliwości związane z tym tematem, to polecam lekturę mojego wcześniejszego wpisu o mammografii piersi implantowanych.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.