Rentgen w ciąży. Czym ryzykuję?

25 lutego 2020 Porady 0

Oto jedno z najczęściej zadawanych w Internecie pytań o rentgen oraz źródło wątpliwości wielu z moich pacjentek. Nie ma się czemu dziwić – promienie rentgenowskie, jakkolwiek bardzo pożyteczne, obrosły legendą o szkodliwości. Klientki szukają odpowiedzi na najbardziej nurtujące je pytania, zwłaszcza w czasie stanu błogosławionego – i bardzo dobrze! W moim wpisie postaram się odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące.

Kiedy rentgen w ciąży jest wskazany?

Ciąża to bardzo delikatny okres w życiu kobiety, podczas którego musi martwić się nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o małe życie, które w sobie nosi. My, ci, którzy wykonujemy zabiegi medyczne takie jak rentgen, jesteśmy tego świadomi podwójnie. Z tego względu prześwietlenie brzucha – a nawet i innej części ciała – wykonujemy w stanie absolutnej konieczności. Może ono dostarczyć i ważnych, a nawet ratujących życie informacji o stanie zdrowia danej osoby, jednak biorąc pod uwagę ryzyko, lekarz najczęściej postara się poszukać innego rozwiązania.

Istnieją duże szanse na to, że nigdy nie będziesz potrzebować prześwietlenia brzucha podczas ciąży. Ale czasami, zgłaszają się do mnie kobiety myślące o wykonaniu prześwietlenia lub mammografii, kiedy są w ciąży. Rozmawiamy o tym, starając się wypośrodkować, czy jest to konieczne. Szansa na to, że coś niepożądanego wystąpi u dziecka jest niewielka – ale nigdy nie jest równa zeru.

Czym ryzykuję, decydując się na rentgen w ciąży?

Jeśli mówimy o rentgenie najczęściej prześwietlanych części ciała, takich jak klatka piersiowa, ramiona czy kręgosłup, wiązka promieniowania nie ma bezpośredniego kontaktu z narządami rozrodczymi. Z tego względu niebezpieczeństwo powikłań dla nienarodzonego dziecka jest znikome, praktycznie zerowe, jeśli dba się o prawidłowe ich wykonanie.

Co jednak może się stać, nawet czysto teoretycznie? Organizm dziecka rozwija się bardzo dynamicznie w łonie matki – jego komórki dzielą się, powielają i rozwijają. Jeżeli podczas tego procesu zaszłaby w nich zmiana, mogłoby to wpłynąć na rozwój maluszka i narazić go na wady genetyczne albo większą podatność na niektóre choroby. Nie jest to jednak w pełni potwierdzona informacja, ponieważ na tę chwilę nie istnieją jednoznaczne badania dowodzące, że jednorazowe badanie rentgenem może wpłynąć na zdrowie i życie dziecka.

Jak zminimalizować ryzyko?

Zawsze rozmawiaj z osobą, która wykonuje badanie. Jeśli odczuwasz konieczność jego wykonania, a podejrzewasz, że jesteś w ciąży, koniecznie to zakomunikuj. To nie jest przewrażliwienie – czasami badanie można przełożyć na termin, w którym będziesz miała pewność lub nawet zrezygnować z niego na rzecz innych działań. Jeżeli masz objawy ciąży – takie jak zmęczenie, tkliwość piersi, wymioty, nudności – ale nie masz pewności, czy to to, i tak o tym głośno powiedz. W grę wchodzi zdrowie was oboje, więc nie lekceważ tego.

Diagnostyczny rentgen w ciąży – tak czy nie?

Niepokoi cię stan twojego zdrowia, do tego stopnia, że nie jesteś pewna, czy to pora na rentgen, czy nie? Objawy są już tak niepokojące, że czujesz, że wymaga to natychmiastowego działania? Zawsze szukaj pomocy. Jeżeli nie będzie trzeba wykonać prześwietlenia, powiem ci o tym. Znajdziemy rozwiązanie wspólnie. Zdrowie masz tylko jedno – więc nie odkładaj go na później.

Artykuł wspomożony treściami ze strony Agencji Żywności i Leków.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.