Rak piersi u mężczyzn

6 lutego 2019 Porady 0

Wielu mężczyzn uważa, że rak piersi jest wyłącznie zmartwieniem kobiet. Nic bardziej mylnego! Panowie również są narażeni na ten rodzaj nowotworu, choć dotyka on ich zdecydowanie rzadziej.

Raka piersi uważa się zwykle za chorobę kobiet. Jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy, gdyż nowotwór ten występuje u mężczyzn niezwykle rzadko – panowie stanowią mniej niż 1% wszystkich przypadków zachorowań na raka piersi. Co ciekawe, częstotliwość występowania męskiego raka piersi różni się w zależności od kraju, np. w Stanach Zjednoczonych wynosi ona 1,2% wszystkich nowo zdiagnozowanych przypadków raka piersi, ale już w krajach Afryki Subsaharyjskiej panowie stanowią aż 15% wszystkich przypadków!

Rak piersi u mężczyzn, czyli bagatelizowany zabójca

Panowie mają niestety skłonność do długiego ignorowania objawów nowotworu piersi. Wszystkiemu winna jest niska świadomość społeczna oraz rzadkość występowania tej choroby. Skutki są opłakane – wielu pacjentów zaczyna leczenie za późno, kiedy nowotwór znajduje się już w zaawansowanym stadium (II lub III), przez co to trudniej nad nim zapanować. Kilka lat temu bardzo głośny był przypadek Olivera Boglera, wiceprezesa do spraw naukowych w MD Anderson Cancer Center na University of Texas w Houston. Mężczyzna przez kilka miesięcy ignorował niewielki guzek pod prawym sutkiem, choć pracował przecież w centrum leczenia i badań nad rakiem! Jak sam przyznawał, nie poszedł do lekarza wcześniej, bo bał się, że wyjdzie na głupka. Na szczęście – dzięki chemioterapii i radykalnej mastektomii – udało mu się pokonać nowotwór piersi. Niestety nie wszyscy panowie mają równie dużo szczęścia.

Kto jest narażony?

Rak piersi występuje najczęściej u starszych mężczyzn (po 60. roku życia). Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że w tym wieku poziom testosteronu bywa już nieco niższy. Podstawowym czynnikiem ryzyka raka piersi jest bowiem działanie estrogenów, które nazywa się również hormonami żeńskimi, choć estrogeny produkowane są też w niewielkich ilościach przez jądra i korę nadnerczy. Większym ryzykiem nowotworu piersi objęci są także mężczyźni z zespołem Klinefelteramają oni aż 50-krotnie większą szansę na zachorowanie.

Do pozostałych czynników ryzyka należą także: otyłość, przebyty nowotwór piersi, narażenie na promieniowanie jonizujące, nadużywanie alkoholu lub marskość wątroby, przewlekła ekspozycja na ciepło.

Objawy raka piersi u mężczyzn

Najpowszechniejszym objawem nowotworu piersi u mężczyzny jest pojawienie się bezbolesnego guzka w okolicy zabrodawkowej – symptom ten występuje w 75% wszystkich przypadków. Do innych objawów raka piersi należą: zmiana rozmiaru, kształtu lub wyglądu skóry piersi, inny wygląd sutka, wyciek z sutka, owrzodzenie piersi, zaczerwienienie sutka lub jego okolic. Uwaga: rzadko zdarza się, żeby objawem nowotworu był ból piersi.

Literatura:

  • Fentiman IS, Fourquet A, Hortobagyi GN. Male breast cancer. Lancet 2006.
  • Giordano SH, Buzdar AU, Hortobagyi GN. Breast cancer in men. Ann Intern Med 2002.
  • Lanits S, Rice AJ, Vaughan A, et al. Diagnosis and Manegement of Male Breast Cancer. World Journal of Surgery 2008, 32 (11).

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.