Rentgen zębów

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie (radiogramy) to obrazy zębów, które dentysta wykorzystuje do oceny zdrowia jamy ustnej. Promienie rentgenowskie są używane przy niskim poziomie promieniowania, aby uchwycić obrazy wnętrza zębów i dziąseł. Może to pomóc dentystom w identyfikacji problemów, takich jak ubytki, próchnica zębów czy zakrzywione korzenie.

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie mogą wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości są bardzo popularnymi narzędziami, które są równie ważne jak czyszczenie zębów.

Kiedy należy wykonać zdjęcia rentgenowskie zębów?

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są zazwyczaj wykonywane corocznie. Mogą się one zdarzyć częściej, jeśli dentysta śledzi postępy problemu stomatologicznego lub leczenia.

Czynniki wpływające na częstotliwość wykonywania rentgenu zębów mogą obejmować:

Jeśli jesteś nowym pacjentem, prawdopodobnie będziesz poddawany rentgenowskim zabiegom stomatologicznym, aby Twój nowy dentysta mógł uzyskać wyraźny obraz zdrowia zębów. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz żadnych zdjęć rentgenowskich od poprzedniego dentysty.

Dzieci mogą potrzebować rentgenu zębów częściej niż dorośli, ponieważ ich dentyści mogą potrzebować monitorować wzrost zębów stałych.

Jak wygląda rentgen zębów?

Podczas procedury zostaniesz wyposażony w „śliniaczek” na klatce piersiowej, brzuchu i okolicy miednicy, aby zapobiec niepotrzebnemu narażeniu na promieniowanie na najważniejsze narządy. W przypadku chorób tarczycy można zastosować kołnierz tarczycy.

Ciąża jest wyjątkiem od reguły. Kobiety, które są w ciąży lub uważają, że mogą być w ciąży, powinny unikać wszelkiego rodzaju zdjęć rentgenowskich.

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie nie wymagają specjalnego przygotowania. Jedyne, co możesz zrobić, to umyć zęby przed wizytą. Tworzy to bardziej higieniczne środowisko dla osób dotykających Twojej jamę ustną.

W specjalnym gabinecie usiądziesz na krześle z kamizelką ołowiową na klatce piersiowej i kolanach. Urządzenie rentgenowskie jest umieszczone obok Twojej głowy, aby rejestrować obrazy.

Podczas robienia zdjęć osoba obsługująca sprzęt na chwilę opuści pokój. Zostaniesz poproszony o wstrzymanie oddechu podczas rejestrowania zdjęć.

Podczas gdy promieniowanie rentgenowskie obejmuje promieniowanie, narażone poziomy są tak niskie, że są uważane za bezpieczne dla dzieci i dorosłych.

Po zdjęciach rentgenu zębów

Gdy obrazy są gotowe – natychmiast w przypadku cyfrowych zdjęć rentgenowskich – dentysta przejrzy je i sprawdzi, czy nie występują nieprawidłowości. Jeśli Twój dentysta znajdzie problemy, takie jak ubytki lub próchnica, omówi możliwości leczenia.

W zależności od wieku, stanu zdrowia i ubezpieczenia, zdjęcia rentgenowskie mogą być wykonywane co 1-2 lata. Pamiętaj, aby umówić się na wizytę i wcześniej skontaktować się z dentystą, jeśli odczuwasz ból lub inne zmiany w ustach.

© 2019 Specjalista radiolog, usg i mammografia piersi implantowanych – Dr Elżbieta Michalska

WAŻNE: Używamy cookies!

Back to top