Rentgen klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej wykorzystuje bardzo małą dawkę promieniowania jonizującego do wytworzenia zdjęć wnętrza klatki piersiowej. Służy do oceny ściany płuc, serca i klatki piersiowej i może być używany do diagnozowania duszności, uporczywego kaszlu, gorączki, bólu w klatce piersiowej lub urazu. Może również służyć do diagnozowania i monitorowania leczenia różnych schorzeń płuc, takich jak zapalenie płuc, rozedma płuc i rak. Ponieważ prześwietlenie klatki piersiowej jest szybkie i łatwe, jest szczególnie przydatne w diagnostyce i leczeniu w nagłych wypadkach.

Co to jest rentgen klatki piersiowej?

Rentgen (radiogram) to nieinwazyjny test medyczny, który pomaga lekarzom diagnozować i leczyć schorzenia. Obrazowanie za pomocą promieni rentgenowskich polega na wystawieniu części ciała na niewielką dawkę promieniowania jonizującego w celu uzyskania zdjęć wnętrza ciała. Promienie rentgenowskie są najstarszą i najczęściej stosowaną formą obrazowania medycznego.

Jak się przygotować do rentgenu klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Możesz zostać poproszony o usunięcie biżuterii, zdjęcie urządzeń dentystycznych, okularów i wszelkich metalowych przedmiotów lub odzieży, które mogą zakłócać zdjęcia rentgenowskie.

Kobiety powinny zawsze informować swojego lekarza i technika RTG, jeśli istnieje możliwość, że są w ciąży. Wiele badań obrazowych nie jest wykonywanych w czasie ciąży, aby nie narażać płodu na promieniowanie. Jeśli konieczne jest zdjęcie rentgenowskie, zostaną podjęte środki ostrożności, aby zminimalizować narażenie dziecka na promieniowanie.

Jak wygląda procedura rentgenu klatki piersiowej?

Promienie X są formą promieniowania, takiego jak światło lub fale radiowe. Promienie rentgenowskie przechodzą przez większość obiektów, w tym ciało. Po dokładnym nakierowaniu na część badanego ciała aparat rentgenowski wytwarza niewielki impuls promieniowania, który przechodzi przez ciało, rejestrując obraz na kliszy fotograficznej lub specjalny detektor.

Różne części ciała pochłaniają promieniowanie rentgenowskie w różnym stopniu. Gęsta kość pochłania znaczną część promieniowania, podczas gdy tkanki miękkie, takie jak mięśnie, tłuszcz i narządy, pozwalają na przejście przez nie większej ilości promieni rentgenowskich. W rezultacie kości pojawiają się na zdjęciu rentgenowskim jako białe, tkanki miękkie pojawiają się w odcieniach szarości, a powietrze wydaje się czarne.

Na prześwietleniu klatki piersiowej żebra i kręgosłup absorbują dużą część promieniowania i wydają się białe lub jasnoszare na obrazie. Tkanka płucna pochłania niewielkie promieniowanie i na zdjęciu będzie ciemna.

Do niedawna zdjęcia rentgenowskie były przechowywane na dużych arkuszach filmowych (podobnie jak duże negatywy fotograficzne). Obecnie większość obrazów to pliki cyfrowe przechowywane w formie elektronicznej. Te przechowywane obrazy są łatwo dostępne do diagnozy i leczenia chorób.

© 2019 Specjalista radiolog, usg i mammografia piersi implantowanych – Dr Elżbieta Michalska

WAŻNE: Używamy cookies!

Back to top