USG piersi: Poznań kontra nowotwór piersi

3 kwietnia 2018 Porady 0

W Polsce co roku notuje się prawie 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi – w samym tylko Poznaniu rocznie rozpoznaje się go niemal u ponad 300 kobiet. Jeżeli chodzi o województwa, to Wielkopolska pod względem zachorowalności na ten rodzaj nowotworu zajmuje niechlubne pierwsze miejsce. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom USG piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet w Wielkopolsce nowotworem złośliwym – spośród wszystkich zachorowań w tym województwie stanowi blisko 30%. W ciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań wzrosła prawie o połowę, co jest bezpośrednio związane ze starzeniem się populacji – liczba Wielkopolanek w wieku 50–69 lat wzrosła w tym czasie o 41%, a to właśnie u nich najczęściej rozpoznaje się raka piersi. Biorąc to pod uwagę, liczba nowych zachorowań będzie jedynie wzrastać w kolejnych latach.

Równie nieciekawie wyglądają dane związane z umieralnością na raka piersi – pod tym względem Wielkopolska zajmuje w Polsce szóste miejsce: dwa lata temu na terenie województwa zarejestrowano z tego powodu 493 zgony. Jeżeli chodzi o sam Poznań, to nowotwór złośliwy sutka jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory złośliwe – według danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu w zeszłym roku odpowiadał za śmierć aż 185 kobiet. Bardziej śmiertelny jest jedynie rak płuc.

Czas na wagę złota

Czemu śmiertelność jest taka duża? Przede wszystkim rak piersi bywa wykrywany zdecydowanie zbyt późno, gdy średnica guza przekracza już pół centymetra. W takim przypadku szanse na wyleczenie nowotworu są dużo mniejsze. Niestety tylko w 20% przypadków chorobę rozpoznaje się na odpowiednio wczesnym etapie zaawansowania. Istniej jednak kilka sygnałów ostrzegawczych, które umożliwiają wcześniejsze zauważenie choroby:

  • guz w obrębie gruczołu piersiowego,

  • zdecydowana zmiana rozmiaru lub kształtu jednej z piersi,

  • zaczerwienienie i zgrubienie skóry, nierówna “pomarańczowa skórka” na piersiach i okolicach sutków,

  • ból piersi, nadwrażliwość na dotyk

Nie wszystkie powyższe objawy muszą od razu oznaczać raka piersi, ale warto jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza i poprosić o odpowiednie badania, bo wczesne wykrycie zmian nowotworowych ma pierwszorzędne znaczenie dla powodzenia leczenia. Pamiętajmy, że najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety w starszym wieku, które miały w swojej rodzinie osoby chore na ten rodzaj raka. Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi wzrasta także w przypadku menopauzy w późnym wieku oraz poddawania się długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej.

Samobadanie, mammografia i USG piersi. Poznaniu, badaj się!

Rak piersi jest nowotworem, z którym współczesna onkologia potrafi już skutecznie walczyć, ale choroba musi zostać wykryta we wczesnym stadium zaawansowania. Dlatego tak ważne jest samodzielne badanie piersi raz w miesiącu, mammografia oraz systematyczne poddawanie się badaniom USG piersi – to ostatnie pozwala odkryć zmiany nawet o wielkości 5 mm, a przy tym jest nieinwazyjne, bezpieczne i tanie.

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.