Implanty piersi uniemożliwiają mammografię?

1 lutego 2018 Bez kategorii 0

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg powiększenia piersi – jest to obecnie jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Rosnąca popularność implantów stawia jednak przed lekarzami i placówkami zajmującymi się diagnostyką chorób piersi nowe wyzwania.

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które wykonuje się za pomocą promieni rentgenowskich; zalecane jest głównie w przypadku kobiet po 35 – 40 roku życia. Mammografia uwidacznia kształt guza i pozwala stwierdzić z jaką zmianą nowotworową mamy do czynienia, ale  obecność silikonowych implantów może nieco utrudniać obrazowanie gruczołów piersiowych.

Silikonowe implanty znajdują się w użyciu już od przeszło 50 lat. Obecnie stosuje się powszechnie protezy trzeciej i czwartej generacji, które cechują się naturalną konsystencją, odpowiednim kształtem i bardzo dobrą szczelnością. Ich wadą jest niestety nieprzejrzystość dla promieni rentgenowskich, co może utrudnić wykonanie mammografii przez niedoświadczonych lekarzy. Podobnego problemu nie wykazują protezy solne, ale one z kolei mają mniejszą szczelność oraz mniej naturalną konsystencję.

Trudności da się pokonać

Powyższe trudności nie wykluczają możliwości postawienia prawidłowej diagnozy w przypadku pacjentek z silikonowymi implantami. Ośrodki zajmujące się diagnostyką piersi muszą jednak podchodzić do badań takich kobiet ze szczególną starannością.

– Podczas kontroli pacjentek z tego rodzaju implantami należy stosować inne ułożenie piersi pod aparatem mammograficznym, gdyż implant na prześwietleniu promieniami Roentgena daje obraz w postaci gęstego cienia. Konieczne jest też wykonanie większej ilości projekcji –  Gotowe zdjęcia mammograficzne powinien z kolei analizować lekarz, który posiada już pewne doświadczenie w ocenie piersi z implantami.

Silikonowe implanty komplikują mammografię, ale jej nie uniemożliwią. Należy jednak poinformować osobę wykonującą badanie piersi o ich obecności, gdyż w innym przypadku może dojść do fałszywej interpretacji wyników. Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet posiadających implanty nie zwiększa się ryzyko wystąpienia raka piersi; ponadto jego leczenie nie odbiega od standardowego postępowania, a rokowania są podobne jak w przypadku pozostałych kobiet.

Badaj się sama

Regularne badanie piersi jest niezwykle ważne, gdyż pozwala w porę zareagować. Dlatego warto też samodzielnie badać swoje piersi – standardowe badanie dłońmi zalecane jest wszystkim kobietom. Dzięki niemu kobieta może lepiej poznać budowę swojego biustu i ułożenie implantów, a tym samym  w przyszłości łatwiej wyczuć wszelkie niepokojące zmiany w wielkości, kształcie lub spoistości piersi. Oczywiście w przypadku kobiet po 40 roku życia raz na 1-2 lata zalecane jest dodatkowo badanie mammograficzne (Czym się różni mammografia od usg?)

 

 

Autor: Elżbieta Michalska

Poznańska specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie radiologii. Na swoim blogu poruszam przede wszystkim zagadnienia związane z badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi, odpowiadam też na najczęściej zadawane pytania z zakresu badań piersi implantowanych. Dużą część swoich wpisów poświęcam również tematyce samobadania biustu, mając na uwadze fakt, że wiele polskich kobiet w dalszym ciągu posiada stosunkowo małą wiedzę o profilaktyce raka piersi.